Hakkımızda

Home

Hakkımızda

Hobi bahçeleri sosyal ve ekonomik bir ihtiyaçtır.

Hobi bahçeleri çocuklarımızı toprakla buluşturdu. Boş zamanlarda tablet bilgisayar bağımlısı olan çocuklarımız hobi bahçelerinde, birlikte eski sokak oyunlarını oynuyor, fidan ekiyor, ailesiyle çapa yapıyor… Ebeveynler kendi aralarındaki sosyal ilişkileri de güçlendirerek şehirlere göre daha güvenilir olan sokaklarda çocuklarının rahatla bisiklet sürmelerine dolaşmalarına imkan sağlıyor.

 

Meyve ve sebzeleri market reyonlarında değil dalında gören tanıyan bir nesil, bu sayede tarıma özeniyor. Köylerden şehirlere göçlerin artmasıyla, yeni neslin tarım ve hayvancılığa hevesli olmamaları, ülkemiz de tarım ve hayvancılığın devamlılığını olumsuz etkilediği bilinmektedir. Hobi bahçelerinde çocuklar ve gençler toprakla ve hayvanla daha fazla içli dışlı olma imkanı bulmakta ve bu alanda hevesleri artmaktadır.

 

Çocukların gelişimleri için robotik kodlama, deneyler, bilişimden daha önemli olduğunu düşündüğümüz bir şey var ki oda bizim milli değerlerimizden olan tarım ve hayvancılıktır.

 

Sadece çocuklar için değil yaşlılar için de bu bir bahçelerinin önemli bir gereksinim olduğundan da bahsetmek isterim. Emeklilerimiz apartmanlara kapanıp ölümü beklemiyor. Temiz havada bildikleri tarım ve gelenekleri, genç nesillere aktarıyor. Atalarından gelen tarımsal bilgi ve becerileri yeni nesillere aktarıyor. Hobi bahçelerinde bahçesine fidan eken bir genç çiftin başında mutlaka bir yaşlı görürsünüz. “ O kadar sık ekme evlat, Çapa’dan sonra su mu verilir.. Bekle bir kaç gün tutunsun toprağa sonra sularsın.. Zeytini toplarken kırma filizleri seneye iyi mahsul alamazsın.. Gübre ver biraz ama abartma yakarsın fidanları, bak işte bu kadar.. “ cümlelerini aralarında gezerken bahçelerden duymak çok mümkündür. Üstelik bunun için kendi annesi babası olması şart değil, komşu teyzeyle amca çoktan yardımına koşmuştur gençlerin.. Tabi gençlere ayna olan yaşlılarımız da karşılığını fazlasıyla görür hobi bahçelerinde “Dur Mustafa Amca zorlama belini ben süreyim bahçeni..” diye yetişiverir gençler emekli komşusunun yardımına. Birçok hobi bahçesinde temiz havaya ihtiyacı olan hasta ve yaşlılar, günlerini bu ortamda geçirerek tedavilerine de fayda sağlıyor.

 

Hobi bahçelerinde, apartmanlarda kaybedilen komşuluk kültürü yeniden can buluyor. Hobi bahçelerinde, bayram namazından sonra bir araya gelerek bayramlaşan komşular, kurban bayramında kurbanın etiyle bahçesinde kavurma yapan sakinin, komşularıyla paylaşması bu gelişen güzel komşuluk ilişkisine verilebilecek sadece birkaç örnektir.

 

Birçok genç ve çocuklu aile hafta sonlarını alışveriş merkezlerinde geçirmek yerine, hobi bahçelerinde birlikte çeşitli aktiviteler yaparak geçiriyor. “Hobi bahçelerinin aile birliğinin ve bütünlüğünün sağlanmasında ciddi faydası vardır.” demek yanlış olmaz. Babalar çocuklarına sadece birkaç gün oynayacağı oyuncakları almak yerine salıncak kuruyor. Anneler pötikareli piknik örtülerinin üzerinde çocuklarına sofra kuruyor.

 

Hobi bahçelerinde yapılan tarım, ailelere ekonomik rahatlama sağlıyor. Doğal tarım yaparak ürettikleri mahsulle, pazar masraflarını azaltıyor. Apartmanlarda imkan bulamayan aileler hobi  bahçelerinde geleneksel yiyeceklerini hazırlıyor. Tıpkı tarımsal faaliyetlerde olduğu gibi gene yaşlılar genç nesillere bu konuda destek oluyor.

 

Hobi bahçelerinin birçoğu evrak üzerinde tarım arazilerine kurulmuş görünse de, bilinenin aksine tarımsal faaliyetleri azaltmamış, yok etmemiştir. Arttırmış ve tarımın değeri ile ilgili farkındalık yaratmıştır. Hobi bahçelerinin yapıldığı arazilerin büyük çoğunluğu atıl kalmış, üzerinde yıllardır tarım yapılmamış arazilerdir. Oysaki şimdi bu araziler ağaçlandırılmıştır ve doğal tarım yapılmaktadır.

 

Hobi bahçelerinin bulunduğu bölgelere sağladığı ekonomik faydalardan bahsedecek olursak konuya köylerden girmek isteriz. Sakinler bu köylerden hizmet bedeli karşılığı destek almaktadır. Bunlar başlıca bahçe sürme, gübreleme, budama, nakliye gibi hizmetlerdir. Normalde traktörü olan bir köylü dönümlük kocaman arazileri sürdüğü bedele yakın bir bedelden ortalama 500 m2 lik bahçeleri sürmektedir. Daha önce gübresini verecek yer bulamayan köylü, bu bahçelere gübre satmakta ve uygulamaktadır. Ayrıca perakende tohum ve fidan satışları da oldukça artmıştır.

 

Özellikle hafta sonları köylü, kendi ürettiği sütü ve yumurtayı rahatla bu bahçe sakinlerine satmaktadır.

 

Bahçesini çiçeklendirmek ve düzenlemek isteyenler hobi bahçesi sakinleri için civarda oldukça fazla peyzaj firması açılmış, daha önceden olanlar da işlerini daha çok geliştirmiştir. Hobi bahçelerinin olduğu bölgelere de yeni açılan restoran a da gözlemeci tarzı küçük gıda işletmeleri de oldukça fazladır.

 

Hobi bahçelerinin bulunduğu ilçeler de bulunan başvur, prefabrik, nakliye market, görün, pazar, peyzaj, restoran gibi esnafların işleri artmış bu firmaların sayısında da önemli bir artış olmuştur.